אורנה לביא פלינט מספרת על יוני חן ז"ל

שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
O1A1O1
מנהלים
מנהלים
תודות שהתקבלו: 1
איש קשר:

אורנה לביא פלינט מספרת על יוני חן ז"ל

שליחה על ידי O1A1O1 » 08/11/2011 19:36:44

בעצתו של רועי, ביקשתי מאורנה לביא פלינט לספר לנו קצת על יוני חן ז"ל, איך היא הכירה אותו, איך היה לעבוד איתו ועוד חוויות משותפות לשניהם.
אתם מוזמנים לקרוא ולהתרגש:

דברים לזכרו של חברנו יוני חן. שחקן מדבב ובמאי
מאת: אורנה לביא-פלינט

את יוני פגשתי לראשונה בסוף שנות השבעים באוניברסיטת תל-אביב בחוג לתיאטרון כשלמדנו יחד משחק.
לא היינו חברים ממש קרובים, אבל למרות זאת ידענו הרבה זה על זו. כשאנשים שמשתתפים יחד בשעורי משחק, אין ברירה אלא להכיר זה את זה, כי מי שרוצה להצליח כשחקן, חייב לתת מעצמו, מה שאומר לחשוף את עולמו הפנימי, בלי הצגות, על הצדדים הקשים והטובים גם יחד.

אחרי סיום לימודינו באוניברסיטה כמעט שלא נפגשנו אלא כמה שנים לאחר מכן, כשחבר שעבד איתי בתיאטרון שידך אותי לכוהנת הגדולה של הדיבובים שפרירה זכאי, שאצלה גם יוני התחיל את הקריירה הארוכה שלו כמדבב. כשאני התחלתי, יוני היה כבר מבוסס בתחום בזכות עבודתו הנפלאה כבץ ב'פרפר נחמד' ואח"כ גם בסרט "הלהקה". לכל מי שגדל על 'פרפר נחמד' וזוכר את התכנית, מבין שאלמלא יוני הִנְפִיש, כלומר נתן נפש נפלאה כל כך לבץ הצב, בץ היה נשאר סמרטוט דומם. הוא נתן לבץ נשמה ואישיות של ילד תמים עם קול של איש מבוגר שכל דבר מפתיע אותו הוא סקרן ומשתומם על כל העולם.

גם ב"מסע הפלאים של נילס הולגרסון" נפגשנו שוב כשיוני דיבב את מולי האווז הלבן שנילס רוכב על גבו, ויחד עם זה דיבב עוד תפקידים נוספים. ואני הייתי המפקדת אקה והאווזה אינגריד (ועוד), ודיבבנו זוג נאהבים מולי אווז הבית מול אינגריד אווזת הבר.
כל דמות שיוני עשה היא בלתי נשכחת באופי ובאישיות שהעניק לה. רגזני ב'דרדסים' למשל בדיבובו של יוני הוא כל כך מיוחד, שאני לפחות לא יכולה לשמוע אף אחד אחר מדבב את הדמות הזו כי הדמות וקולו של יוני הם שלמות אחת בעיני.

בסוף שנות השמונים יוני התאהב סופית בדיבוב והחליט להתמסר בלעדית לדיבוב ולהקים אולפן משלו "אולפנטו". בתחילה במרתף בצפון ברחוב בן-יהודה, ולאחר מכן האולפן גדל והתרחב ועבר לאזור נחלת-יצחק.
לאורך שנות עבודתו באולפנטו יוני קיבל הרבה עבודה מערוצי הטלוויזיה שבקשו להפיק להם דיבובי סרטים מעולים, הוא גם ביים אותנו המדבבים שקודם עבדו לצידו בסרטים אחרים. הוא עשה זאת בהבנה מקצועית מעולה (כמי שידע את המקצוע מהצד השני של המיקרופון), בטעם טוב ובפרפקציוניזם מוקפד.

בתחילת שנות ה-90 עבדתי גם אני ב"אולפנטו" כמפיקה עצמאית של "סיפורי התנ"ך של מאיר שלו" בהפקת פס הקול לאנימציה והקלטת קריינים שמחתי שכמו שיוני נתן לי עבודה, יכולתי גם אני לתת עבודה לאולפן שלו.
סרטים רבים דובבו ב'אולפנטו' בניצוחו של יוני ושל הטכנאי הקבוע שלו רפי חן. זכורים לי בעיקר 'משפחת סילוני' וסדרת סרטים מיוחדת במינה בשם 'פיטר הארנב' (על-פי הסופרת והמאיירת ביאטריקס פוטר) שבו השתתפה גם גילת אנקורי חברתנו לכיתה.

מכל הדמויות שיוני דיבב המושלם ביותר היה בסרט אינמציה עם בובות חיות שבו השתתפתי יחד עם מיקי קם אלי גורנשטיין שמעון כהן ואחרים, עיבוד מופתי לספר הקלאסי "הרוח בערבי הנחל". יוני עשה שם את התפקיד הראשי כמר קרפד, שהוא סנוב-שוויצר חולני, מכור לריגושים.
לצערי הסרט בהפקת החינוכית נעלם מהמסכים. וכדאי לחפש מה עלה בגורלו. זו הייתה קלאסיקה במיטבה. איכות והשקעה לילדים ולמבוגרים שאין כמוה על המסך של היום.

לאורך השנים האלה החבר הקרוב של יוני היה ארי שהיה תפאורן בטלוויזיה החינוכית. יוני וארי היו אחד הזוגות הראשונים בתל-אביב שחיו מחוץ לארון כמו זוג נשוי, לא התביישו ולא הסתירו את אהבתם, וכולנו ידענו שהם זוג במשך שנים רבות, ובזכותם זה הלך ונראה טבעי לחלוטין במשך השנים.

כשיוני חלה רציתי לבוא לבקר אותו בבית-החולים הוא סרב. ביקש שאזכור אותו כמו שהיה, מלא מרץ מצחיק, משעשע, קפדן בעבודה, מדבב אומן, ומעל לכל חבר נהדר שאני וכל חברי המדבבים שדיבבו איתו זוכרים עד היום באהבה ובגעגועים גדולים.

אל אף שיוני איננו עוד איתנו, עבור צופים צעירים (של סרטי נילס הולגרסון, הדרדסים, הקטקטים, ופרפר נחמד ורבים אחרים), קולו של יוני ממשיך לחיות ולהנות.

סמל אישי של משתמש
moomin_manager
מנהל האתר
מנהל האתר
תודות שהוענקו: 5
תודות שהתקבלו: 2

Re: אורנה לביא פלינט מספרת על יוני חן ז"ל

שליחה על ידי moomin_manager » 08/11/2011 21:27:12

ווואו
איזה יופי
מאוד התרגשתי, אורנה הנפלאה פשוט הוציאה מילים מהלב, וזה ממש מקרין מי היה יוני חן בעבור חבריו הקרובים גם בחבר וגם כקולגה.
תודה רבה לאורנה על הדברים והשיתוף, ותודה לך אורי על ההשקעה שוב ושוב.
כייף לראות כרגיל שאנשים עושיםא ת הדברים הנפלאים שאנו כה אוהבים בהשקעה מכל הלב.

zg123
מנהלים
מנהלים

שליחה על ידי zg123 » 08/11/2011 21:45:28

וואו פשוט מעורר צמרמורת
איזו אבידה לתחום הדיבוב וסדרות הילדים בארץ
אין ספק כי קולו של יוני חן נשמע עוד ועוד גם לדורות הבאים
הוא באמת היה מדהים ועדיין מדהים
המון תודה לאורנה על המידע הנפלא שהיא העניקה לנו
המון תודה לאורי שמגיע לו שוב ח"ח שהוא מביא את הדברים הנפלאים האלה לידיעתנו
כמה כיף שאתם כאן!

כ"כ מסכים איתה לגבי רגזני ועוד כ"כ הרבה קולות שזה פשוט תענוג לשמוע.

סמל אישי של משתמש
O1A1O1
מנהלים
מנהלים
איש קשר:

שליחה על ידי O1A1O1 » 10/11/2011 18:54:39

גם אני מאוד התרגשתי לקרוא את דבריה של אורנה, זאת הייתה תקופה שבה הכל נעשה מהלב ולא כדי לעשות "עוד סדרה" ולעבור הלאה. התעמקו והתעכבו על כל פרט.
ובמיוחד יוני היקר, שעד היום רואים את התוצאות הנפלאות של העשיה שלו ונהנים כל פעם מחדש.
אתם יודעים אולי משהו על "הרוח בערבי הנחל" שאורנה הזכירה?
אני כתבתי לה שזכורה לי סדרה כזאת, והיא חזרה אליי עם הקישור הזה:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Wind_i ... D_releases
אם מישהו יודע, אני אשמח לעוד מידע ואולי גם לסדרה עצמה. אני חושב שגם אורנה תשמח, היא כתבה שלדעתה זאת סדרת האנימציה הטובה ביותר שהיא השתתפה בה. ויהיה נחמד לשלוח לה פרקים עם הדיבוב שלה, של יוני ושל כל האחרים.
אני אישית זוכר את זה ממש במעורפל, אולי כי לא שידרו את זה לעיתים קרובות כ"כ.

סמל אישי של משתמש
moomin_manager
מנהל האתר
מנהל האתר
תודות שהוענקו: 5
תודות שהתקבלו: 2

שליחה על ידי moomin_manager » 11/11/2011 22:21:04

לדעתי מדובר בסרט, כאשר חלק ממנו ניתן להורדה פה בפורום בטורנט שאחד המשתמשים פרסם
לצערי זה אל מההתחלה... אבל זה שודר בערוץ הילדים...
אני יודע שיצא לזה dvd אבל אני לא בטוח אם מדובר בדיבוב החדש או הישן

סמל אישי של משתמש
Dayenu
בדרך הנכונה
בדרך הנכונה

שליחה על ידי Dayenu » 13/11/2011 00:41:01

תודה!,זה היה מאוד מעניין

סמל אישי של משתמש
O1A1O1
מנהלים
מנהלים
איש קשר:

שליחה על ידי O1A1O1 » 14/11/2011 19:36:24

moomin_manager כתב:לדעתי מדובר בסרט, כאשר חלק ממנו ניתן להורדה פה בפורום בטורנט שאחד המשתמשים פרסם

תודה רועי אני אנסה לחפש. t2hu2mbs

nird7
תורמים
תורמים

שליחה על ידי nird7 » 20/10/2012 05:31:47

O1A1O1 כתב:
moomin_manager כתב:לדעתי מדובר בסרט, כאשר חלק ממנו ניתן להורדה פה בפורום בטורנט שאחד המשתמשים פרסם

באחת הקלטות שלי, יש את "הרוח בערבי הנחל" בדיבוב לעברית. לפי מה שרשום בהתחלה מדבבים בין היתר מיקי קם, קובי מידן, יוני חן, אריאל פורמן, שמעון כהן, אלי גורנשטיין ואורנה לביא פלינט.
אורך הסרט הוא בערך שעה ורבע. האיכות [לפי ההתחלה] שלגית אבל סבירה. (בכל זאת קלטת ישנה) - לא עברתי על כל הסרט אבל אני מקווה שהוא באיכות סבירה כמו בהתחלה שלו.
אחד הסיקורים בפורום של דיסני וסרטים קלאסיים הוא "הרפתקאות איקבוד ומר קרפד" - אני לא יודע אם זה קשור או אם זה היה קיים פעם פה, אבל במידה ותרצו אפשר לנסות לדגום את זה.

סמל אישי של משתמש
מני.מן
תורמים
תורמים

שליחה על ידי מני.מן » 20/10/2012 05:42:05

nird7 כתב:
O1A1O1 כתב:

באחת הקלטות שלי, יש את "הרוח בערבי הנחל" בדיבוב לעברית. לפי מה שרשום בהתחלה מדבבים בין היתר מיקי קם, קובי מידן, יוני חן, אריאל פורמן, שמעון כהן, אלי גורנשטיין ואורנה לביא פלינט.
אורך הסרט הוא בערך שעה ורבע. האיכות [לפי ההתחלה] שלגית אבל סבירה. (בכל זאת קלטת ישנה) - לא עברתי על כל הסרט אבל אני מקווה שהוא באיכות סבירה כמו בהתחלה שלו.
אחד הסיקורים בפורום של דיסני וסרטים קלאסיים הוא "הרפתקאות איקבוד ומר קרפד" - אני לא יודע אם זה קשור או אם זה היה קיים פעם פה, אבל במידה ותרצו אפשר לנסות לדגום את זה.

הסרט "הרוח בערבי הנחל" אכן פורסם בבומרנג בעבר בהורדה דרך טורנט,
אבל הוא חצוי וחסרות לו 15 דקות בערך בהתחלה, וכנראה דקה מהסוף.
אגב, הבנתי מהמנהל נירבס שזה סרט משנת 2000 בערך, ככה שזה מתאים למסע בזמן ופתחתי לו סיקור שם:
http://oldseries.forumhe.com/t2068-topic
אם אכן יש לך את הסרט המלא אשמח שתתרום אותו.

nirbas
מנהלים
מנהלים
תודות שהתקבלו: 3

שליחה על ידי nirbas » 20/10/2012 11:44:56

הרפתקאות איקבוד ומר קרפד הוא סרט של דיסני ואין קשר לסרט שאתה דיברת עליו.
אנחנו נשמח אם תעלה אותו!

שלח תגובה